Kırmızı Oda Son Bölüm

0

Kırmızı oda dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanından uyarlanmıştır, yeni yayınlanmaya başlamasına karşın reyting rekorları kırmayı başarmıştır. Kimi izleyiciler dizinin şiddet ile ilgili problemlere değinmesini takdir ederken kimi izleyiciler de Kırmızı oda dizisinin fazlaca dramatik olmasından yakınmaktadır.

Terapi temalı dizi, bir psikiyatristin seansları şeklinde ilerlemektedir. TV 8             ekranlarında gösterime giren dizinin başrolünü ise genellikle komedi filmlerinde rol alan Binnur Kaya üstlenmektedir. Aslında başarılı oyuncu kitaba göre Gülseren Budayıcıoğlu’nun karakterini canlandırmaktadır ve herkesin hocam diye hitap ettiği başarılı bir psikiyatrist olarak bilinmektedir.

Nesrin’in Hikayesi Gündem Oldu

Eşinden iki çocuğuyla birlikte şiddet gören Nesrin, banka müdürü olarak çalışan başarılı bir kadın karakterdir, canlandırmasını ise Hande Doğandemir yapmaktadır. Şiddete yıllarca boyun eğen ve dur diyemeyen Nesrin, bu işkenceye son vermek için çocuklarıyla birlikte başka bir eve taşınır.

Eşine ancak terapiste giderlerse barışma şanslarının olabileceğini aksi halde boşanacaklarını söyler. Genç kadının ve çocuklarının yıllar içerisinde yaşadıkları, sırf oğlunu İngilizce kursuna yazdırdığını eşine söylemedi diye yediği dayaklar, eşinin çocukluğundan beri süregelen problemleri pek çok kişiye ilham olmuştur ve Kırmızı oda böylece farkındalık yaratmayı başarmıştır.

Şiddet zinciri ya da kader anlayışı diye tanımlanan kavramlar, hem kitapta hem de dizide en çok üzerinde durulan konulardır. Bu anlayışlara göre kişiler çocuklukta yaşadıkları eve göre onlara aynı şeyleri yaşatacak insanlarla birlikte olurlar. Bu kişilere kodlanmıştır ve tanıdık özellikteki insanları bir mıknatıs gibi çektikleri düşünülmektedir. İşte dizide de sık sık işlenen konu budur.

Nesrin’in annesi de şiddet gören bir kadındır, yıllarca bu duruma sessiz kalmıştır. Nesrin’in eşi Mehmet ise çocukluğundan beri yıllarca babası tarafından şiddet görmüştür artı olarak sevgi ve ilgi yoksunluğu ile büyümüştür. Kendi ailesine de aynı şeyleri yaşatmaktadır. Hem psikiyatri alanında önemli kavramlara değinen hem de herkesin ortak problemi haline gelen şiddeti gerçek hikayelerle anlatan Kırmızı oda böylece popülerleşmiştir.

Kırmızı Oda’ nin Son Bölümünde Neler Oldu?

Hafızalara kazınan Meliha karakteri, evli olmasına karşın Necdet’le yaşadığı duygusal hikayeyi Doktor Hanım ile paylaşır. Sonrasında bu yasak aşkın nasıl yıkıldığını anlatacakken dayanamaz ve kliniği terk eder. Kliniği ziyarete gelen bir diğer kişi de Emre Kınay’ın canlandırdığı karakterdir. Piraye Hanım’ın hastası olan adam, eşini yıllar önce kendisine ilgi gösteren bir iş arkadaşıyla aldatmıştır.

Yakalanması üzerine eşi ile boşanırlar ve aldattığı kadınla evlenmeye karar verirler. Evlilikleri güvenden yoksun tekdüze ilerlemektedir. Tam bu dönemde adam, eski eşinin kansere yakalandığını öğrenir.

Artık eşini geri istemektedir, hatasının farkına varmıştır. Terapist Piraye Hanım da bu vesileyle yaşadıklarını hatırlar. Kendisi de aldatılmış, boşanmış ve zor bir önem geçirmiştir. Alya ise bu bölümde köşk içindeki taht kavgasını, babasının niçin hapse düştüğünü ayrıntılarıyla anlatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here