Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm 1. Fragman

0

Türk tarihini dizi olarak çekmeye devam eden TRT1’in ikinci serisi olan Uyanış: Büyük Selçuklu’nun yeni bölümü 5 Ekim 2020 akşamı 20.00’da TRT1 ekranlarında olacak. Bu yazımızda, Uyanış: Büyük Selçuklu 2. bölümünün 1. fragmanını izleyebilirsiniz.

Başrollerinde Buğra Gürsoy, Hatice Şendil ve Gürkan Uygun’un rol aldığı dizide Büyük Selçuklu Devleti’nin kuruluşu kurgusal bir şekilde anlatılmaktadır. Dizide Selçuklu İmparatorluğu’nun padişahlarından Melikşah’ın hayatı anlatılırken aynı zamanda devletin yapısı, önemli siyasi olaylar ve savaşlar da anlatılmaktadır.

Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm Özeti

Dizinin bir öndeki bölümünde Sencer’in Melikşah’ın oğlu olduğunu öğrenmiştik ve Sencer babasını kurtararak onun gözüne girdi. Sultan Melikşah, Sencer’i önemli görevlerde kullanacak anlaşıldığı üzere.

Dizinin 2. bölümüde Sencer ve Tapar Elçin’i İsfahan’a götürmek üzere görevlendirmişlerdir. Bu görev sırasında da Anadolu’da bulunan asiler tarafından tuzağa düşürülmüşlerdir. Sencer ve Tapar bu tuzaktan nasıl kurtulacaklar sorusunun cevabını bu bölümde bulacaksınız.

İkinci bir durum da Batıniler’in Sarayı içerden çökertmek amacıyla yaptıkları plan nedeniyle Anadolu Türkmenleri ile Selçuklular arasındaki anlaşmazlık. Bakalım bu anlaşmazlık nasıl çözülecek, Anadolu Türkmenleri ile savaş yapılacak mı?

Üçüncü bir olay da Bizanslılarla. Bizanslılar Selçuklu’ya saldırılara başlıyorlar. Bakalım Sultan Melikşah buna karşı nasıl bir tavır alacak?

Bunlara ek olarak, Melikşah Nizamülmülk’ten oğlunu kendisine göstermesini ister. Yıllar önce devlet için oğlunda vazgeçen Melikşah, bu hasrete daha fazla dayanamaz ve vezirinden oğlunu geri ister. Nizamülmülk ise bunun oluşturacağı sorunun farkındadır fakat bu konuda nasıl bir tavır sergileyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here